
Keitä me olemme? Aboagoran tuotantotiimin esittely
Aboagoran tuotantotiimi on täydessä vauhdissa syyskuun tapahtuman järjestelyssä.
Liisa Lalu, tuottaja
Liisa aloitti Aboagoran tuotantotiimissa helmikuun alussa edellisen tuottajan Petra Piiroisen siirtyessä muihin tehtäviin. Aboagorassa työskentely on kuitenkin Liisalle tuttua jo vuosilta 2019 ja 2020, jolloin hän oli tapahtuman koordinaattorina. Aikaisempi kokemus helpotti ammattimaisen tuottajan saappaisiin astumista.
Liisa on kiinnostunut tieteellisen ja taiteellisen työn arvostuksen ja aseman vahvistamisesta. Hänen mielestään työ Aboagorassa on todella innostavaa ja inspiroivaa.
”Työ imaisee mukaansa”, Liisa toteaa.
Liisa viimeistelee tällä hetkellä kulttuurihistorian väitöskirjaansa. Hän on aikaisemmin tutkinut 1900-luvun nuorten aktivismia. Liisa on myös erikoistunut muistitietoon ja elämänkerrallisiin aineistoihin historiantutkimuksessa. Liisa on mukana Suomen Akateemisten Tutkijoiden Yhdistys SATY:ssa.
Aada Vaaherkumpu, viestinnän harjoittelija
Aada aloitti Aboagoran harjoittelijana heinäkuussa ja on innoissaan tulevasta tapahtumasta. Aada opiskelee journalistiikkaa Tampereen yliopistossa. Viime kevään hän vietti Brysselissä Erasmus-vaihdossa.
Aadan mielestä Aboagorassa työskentely on monipuolista ja siinä pääse kehittämään itseään. Hän on harjoittelunsa aikana tehnyt esimerkiksi sosiaalisen median päivityksiä ja videohaastatteluja tapahtuman esiintyjistä ja järjestäjistä. Aada odottaa innolla tulevaa tapahtumaviikkoa ja sen työtehtäviä.